top of page
Szukaj

Tapety inspirowane naturą.Subiektywny przegląd tapet inspirowanych naturą.


Nie każdy z nas ma okno panoramiczne w swoim domu, a raczej mało kto je ma. Nie każdy ma też widok na zielony skwer, albo, jeszcze lepiej, na las (jezioro, czy morze też jest mile widziane). Nie każdy może cieszyć się odpowiednim nasłonecznieniem w swoim mieszkaniu, bo współczesne budownictwo deweloperskie wyciska metraż, co do centymetra, niestety. Jednak każdy może sobie stworzyć iluzję zielonego świata... tapetą!


Tapeta może podzielić przestrzeń, może też ją korygować, stworzyć perspektywę, dodać koloru i kreować okno na świat tam, gdzie w rzeczywistości go nie ma. Jest szybkim i efektownym (ale nie zawsze tanim) elementem wykończenia wnętrz, które stworzy klimat wnętrza, wypełni je i zaakcentuje.


W biofilijnym projektowaniu niezwykle ważne jest naturalne połączenie z naturą. Jeśli nasze okno wychodzi na nieciekawy budynek, który dodatkowo przesłania nam światło dzienne, wprowadźmy naturę w sposób symboliczny. Z poprzedniego wpisu dowiesz się, jaka roślinność korzystnie wpływa na nasze otoczenie, przy okazji oczyszczając nieco powietrze. Żywa natura zawsze daje lepsze efekty niż symulowana, ale żywą z wielu powodów nie zawsze chcemy lub możemy mieć. Dlatego desenie, tekstury, materiały wykończeniowe przybliżają nam pozytywny efekt, który zyskujemy dzięki naturze.

Dobierając wzory należy szukać równowagi pomiędzy nudą a przytłoczeniem. Przestrzeń ma być uporządkowana, ale nieco złożona, co sprawi, że będzie atrakcyjną i wciągającą dla odbiorcy.


Tapety inspirowane naturą podzieliłam na:

  • fototapety - realistyczne kopie naturalnego widoku. Te mają zdecydowanie korzystniejsze i silniejsze oddziaływanie na nasze organizmy;

  • liście - w przeróżnej formie, od pojedynczych wzorów po delikatne światłocienie;

  • kwiaty - o małym lub dużym wzorze;

  • botanika - świat zwierząt przeplata się z florą;

  • naturalne materiały - imitacje ściany z desek, kamienia, cegły, gliny, itp.;

  • wzory biomorficzne - przypominające wyglądem do tych, występujących w przyrodzie, np. słoje drzewa, wydmy, fale.
To jest zdecydowanie moja ulubiona marka tapet. Jak to często bywa powstała z przypadku. Włoski fotograf Christian Benini zauważył, że wielki zielony liść, który wykorzystywał podczas jednej z sesji reklamowych, po wielokrotnym powieleniu jest niezwykle dekoracyjnym i estetycznym elementem, który można wykorzystać we wnętrzach. Od tego olśnienia do chwili obecnej minęło już 15 lat, a firma stała się światową marką, której wzornictwo jest mocno inspirowane naturą. Ich wzory są obłędne i z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie.Niebanalne, soczyste i wyraziste tapety, które powstają po sfotografowaniu i opracowaniu graficznym poszczególnych elementów. Szwedzka marka z dużą uważnością komponuje swoje zestawienia, co sprawia, że nie da się pomylić ich z żadną inną. W inspiracjach, które znajdują się na ich portalach społecznościowych, można zauważyć ciekawe zastosowanie tapet: umieszczone w ramach, tworzące lamperię, czy dzielące przestrzeń, albo całkiem niebanalnie oprawiając skrawek w deski i wieszając podobnie jak szkolną mapę.
Krakowski producent tworzy unikalne, ekskluzywne i ekologiczne tapety o niebanalnym wzornictwie. Dopracowane w każdym szczególe wchodzą do wnętrza, tworząc unikalną atmosferę. Tematyka jest tak szeroka, że każdy znajdzie świat, który chce stworzyć w swoim wnętrzu.
Szukasz tapety do pokoju dziecięcego? To dobry adres, bo Lajka Studio właśnie w takich się specjalizuje. Baśniowe, malarskie, odkrywcze, kolorowe, bardziej i mniej wyraziste. Wybór zależy od wnętrza, w którym ma się ona znaleźć. Połączenie z naturą jest nieodzowną inspiracją w dziecięcym świecie.
Wrocławska firma urzeka swoim wzornictwem i dopracowanym detalem. W kolekcjach znajduje się multum wzorów roślinnych, kwiatowych, leśnych, ale także ombree z delikatnymi przejściami tonalnymi. Poza tapetami wnętrze można uzupełnić dodatkami tekstylnymi: poduszkami, obrusem, zasłonami, które wykonane są w dowolnym wzorze.
Wszystkie zaprojektowane wzory są niezwykle czyste w formie. Jak sami o sobie piszą: nasze wzory opierają się na prostej kresce i minimalistycznej formie, inspirowanej często dziecięcymi rysunkami. Poza tapetami oferują także plakaty, murale, czy tekstylia.
Tu znowu rządzi przypadek. Kasia Bachor, założycielka i graficzka Dekornika, zainspirowana wycieczką po paryskich malutkich butikach, postanowiła przenieść francuski klimat i design do polskich mieszkań. Obecnie specjalizuje się w tapetach dziecięcych. Leśnie, safari, morskie, czy roślinne są głównymi motywami w Dekorniku. Poza tapetami znajduje się cała masa naklejek i innych dodatków. Te o okrągłej formie są świetną alternatywą dla pokrycia całej ściany tapetą.Marka stworzona z potrzeby rynku przez trzech architektów wnętrz. Próbując spełnić oczekiwania swoich klientów szukali odpowiednich wzorów tapet, aby podkreślić dane wnętrze. Stąd zrodził się pomysł, aby stworzyć serię autorskich tapet, tworzonych przez młodych artystów. Są bliskie natury, pełne głębi i ze świeżym podejściem do tematu. Tapeta Kiss the Sky zagościła w moim projekcie pokoju Cypriana.

Ta szwedzka firma ma w swojej ofercie naprawdę potężną ilość wzorów inspirowanych naturą. Kolekcja Re:Create jeszcze bardziej podkreśla, że wzory nawiązujące do niej poprawiają nasze samopoczucie i sprawiają, że dobrze czujemy się w ich towarzystwie. Poszczególne desenie zostały użyte w domach studenckich FAT Properties, aby podwyższyć komfort mieszkaniowy studentów, wprowadzić naturę do wnętrza, obniżając stres i zwiększając produktywność pracy.


Comments


bottom of page