top of page
Szukaj

Zabawki. Jakie?Biorąc pod uwagę, że to głównie my, rodzice, wybieramy naszym dzieciom zabawki, warto wiedzieć, czym się kierować przed ich zakupem. Przede wszystkim należy dostosować przedmioty do wieku dziecka, jego rozwoju, komunikacji i jego możliwości motorycznych. Zabawka nieadekwatna do etapu, w którym znajduje się maluch, może być frustrująca i zniechęcająca do dalszej zabawy.


Warto zwracać uwagę na to, czy elementy układanki albo klocków pasują do siebie odpowiednio. Materiały, z których są wykonane, powinny być nie tylko bezpieczne, trwałe i estetyczne, ale wytworzone w taki sposób, by dziecko mogło je wykorzystywać na miarę swoich możliwości, by miało poczucie sprawstwa.

Dzieci są doskonałymi wytwórcami funkcji przedmiotów, o ile mogą operować odpowiednimi. Ich kreatywny umysł dostrzega o wiele więcej możliwości ich wykorzystania niż dorosłe postrzeganie rzeczy przez ich schematy i utarte przyzwyczajenia. Z tego względu zabawki traktujemy jako szczególne przedmioty, bo nigdy nie są odbierane przez dzieci w sposób jednokierunkowy. Dlatego też warto szukać takich zabawek, które mają szeroki wachlarz możliwości ich wykorzystywania, czyli poza sposobem, który proponuje producent.


Pamiętajmy też, że zabawka nie zastąpi interakcji z innym człowiekiem. Publikacja AAP potwierdza, że dla małych dzieci najbardziej edukacyjną zabawką jest ta, która sprzyja interakcjom między opiekunem a dzieckiem podczas swobodnej zabawy.Podziel się ❤️

Comments


bottom of page