top of page
Szukaj

Ruch. Wspinaczka.
Wspieranie motoryki dużej.


Gimnastyka. Nie, nie mam tu na myśli rozdziału z książki pt. "Pan Kuleczka" W. Widłaka, mimo że entuzjazm i podejście bohaterów jest bardzo zabawne :) Gimnastyka - kojarzy mi się z mało ciekawymi ćwiczeniami, które zazwyczaj wykonywane są w niepoprawny sposób podczas lekcji wychowania fizycznego. Bez świadomości, co dane ćwiczenie wspiera i rozwija, wykonywałam je od niechcenia. W podręczniku dla nauczycieli Gimnastyka szkolna i gry (metoda szwedzka) z 1906 roku znajduje się multum inspirujących ćwiczeń, a zwłaszcza tych, które wykonywane są na drabinkach sportowych:


Fizyologia tłómaczy zasadę tę tem, że przy chwytach szerokich brzemię pracy przenosi się na szerokie mięśnie pleczne, które przez częste ćwiczenie skróciwszy się, działają wyprostnie na kręgosłup i wypuklają piersi; - przy użycziu zaś chwytów wązkich, spada to brzemię na mięśnie piersiowe, przez co stają się silniejszymi, skracają się i powodują wypuklenie pleców.

pisownia oryginalna: str. 260


Te i inne ciekawostki można znaleźć na stronie Przeglądu Cyfrowej Biblioteki Narodowej: Polona.pl oraz blogu


Jak już znamy słuszność gimnastyki i ćwiczeń, a zwłaszcza tych wykonywanych na drabinkach sportowych, zapraszam do zestawienia:Czy drabinki mogą być zarówno wytrzymałe, estetyczne, ale również bez zbędnego plastiku? Zdecydowanie! Produkty BenchK tworzone są z dużą dbałością o detale. Twórcy marki innowacyjnie podeszli do tematu drabinek, które większości z nas kojarzą się z lekcją wychowania fizycznego i swobodnego zwisania na nich. Zwykła drewniana drabinka gimnastyczna to jedyny sprzęt sportowy, który nie był modyfikowany od ponad 200 lat, aż do momentu, gdy nie powstał BenchK:


Jesteśmy pionierem w produkcji drabinek gimnastycznych, w tym wielofunkcyjnych drabinek z osprzętem sportowym takim jak: drążek do podciągania, poręcze do ćwiczeń, ławka treningowa i akcesoria gimnastyczne.


Drabinki BenchK są sprzętem sportowym z atestami, dzięki czemu może korzystać z nich cała rodzina. Wytrzymują od 120 do 150 kg (w zależności od modelu), natomiast akcesoria służą użytkownikowi aż do 80 kg!


Drabinki produkowane są w Polsce, a ich montaż jest banalny. Wszystkie możemy zamontować do ściany, dobierając odpowiednie kołki i wkręty. Niektóre modele można także zamontować rozporowo, unikając wiercenia.


Multifunkcjonalny, sportowy i bezpieczny domowy "trzepak", który został stworzony przez markę Figelo, jako odpowiedź na deficyt ruchu wśród dzieci szkolnych i przedszkolnych.

Urządzenia są niezwykle elastyczne, mobilne, można je w dowolny sposób rozbudowywać i przekształcać. Staną się nie tylko sprzętem sportowym, ale też namiotem, wieżą, statkiem i czymkolwiek jeszcze, co wyobrazi sobie dziecko.

W najbardziej rozbudowanym zestawie Figelo Black Max znajduje się:

 • konstrukcja bazowa,

 • huśtawka,

 • zjeżdżalnia z torem wyścigowym,

 • platforma,

 • mała drabinka,

 • kółka gimnastyczne

 • mata gimnastyczna,

 • uchwyt na ścianę wraz z elementem blokującym,

 • ścianka wspinaczkowa z kamieniami,

 • ścianka wspinaczkowa z otworami,

 • przedłużki do nóg konstrukcji wraz z kompletem śrub.
EMMI PIKLER


Węgierska pediatra dr Emmi Pikler (1902-1984) na bazie swoich wnikliwych obserwacji i doświadczeń stworzyła podejście, które wspiera rozwój małych dzieci. Na jednej z plaż w Trieście obserwowała rodziców uczących swoje niemowlęta siadania, wstawania i chodzenia, zanim zdążyły to zrobić samodzielnie. Kolejne doświadczenia sprawiły, że dr zaczęła łączyć związek między fizycznością a psychiką. Dr Pikler skoncentrowała się na propagowaniu naturalnego rozwoju motorycznego dziecka, bez zakłóceń i bez przyspieszania kolejnych etapów. W ówczesnych czasach była to prawdziwa rewolucja!

Była zainteresowana promowaniem zdrowego rozwoju fizycznego i psychicznego niż zapobieganiem lub leczeniem chorób, dlatego w swojej praktyce skoncentrowała się na szerzeniu swojego podejścia i szacunku do dziecka.


Jednym z elementów, który wspiera rozwój niemowląt i małych dzieci jest wspinaczka. Kiedy dziecko zaczyna raczkować, można stworzyć mu domowy plac zabaw, najpierw kładąc na jego drodze twarde poduszki, z czasem dodając kolejne utrudnienia.


Dziecko, które osiąga coś poprzez samodzielne eksperymenty, zdobywa zupełnie inną wiedzę niż to, któremu proponuje się gotowe rozwiązanie.

Emmi Pikler


Źródło: Pinterest


Meble Pikler® wykonywane są według konkretnych wymiarów opracowanych przez dr Pikler, zgodnie z wysokimi standardami jakości. W Europie tym Certyfikatem mogą posługiwać się tylko cztery firmy, np. Basisgemeinde . Natomiast na polskim rynku mamy wiele dobrej jakości alternatyw:
Składany trójkąt Pikler, który ma 5-stopionową regulację wysokości. Deska może być zarówno zjeżdżalnią, jak i ścieżką wspinaczkową.Juupi tworzy różne warianty trójkątów - składane, ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową, z uchwytami do ćwiczenia akrobacji. Proste, stabilne i łatwe w przechowywaniu.


Trójkąt - Moje Bambino

Sześcian - Nowa szkoła


Półokrągła drabinka - Nowa Szkoła

Drabinka przeplatana - 7 zmysłów

Drabinka trapez - 7 zmysłów

Drabinka Łukowa - 7 zmysłów

GOOD WOOD - Zestaw Alpinisty

GOOD WOOD - Zestaw Taternika


Inwestycja w domowy plac zabaw jest zakupem na lata, podczas których nasze dzieci będą mogły intensywnie je wykorzystywać, przy okazji ćwicząc swoją sprawność, równowagę i kreatywność. Dołączmy do nich :)!

Comentarios


bottom of page