top of page
Szukaj

Moodboard.Tablica inspiracji nadająca kierunek naszemu projektowi.


Moodboard jest intuicyjnym sposobem, by nadać projektowi właściwy kierunek. Często zbieramy inspiracje z różnych portali, magazynów wnętrzarskich, Pinteresta, które trafiają do naszej bazy w katalogu "ulubione". Nie zawsze jednak ten zbiór pasuje do siebie i nie pomaga w wyborze. Jak ugryźć moodboard, by nakierowywał nasz projekt i mu nie szkodził? Możesz wykonać go w formie fizycznej planszy z wyklejonymi inspiracjami z gazet, albo w formie multimedialnej – wrzucając swoje ulubione zdjęcia z Pinteresta, składając np. w Canvie.


Określ, wybieraj, zapisuj:


  • Potrzeby przeanalizuj potrzeby swoje lub całej rodziny. Wypiszcie, co chcecie w danym pomieszczeniu robić i jak je użytkować oraz ile czasu zamierzacie w nim spędzać. W przypadku pokoju dziecka, warto kierować się jego zainteresowaniami, aby umożliwić ich dalsze rozwijanie.

  • Wiodący styl wnętrza – decydując się na konkretny, łatwiej uporządkować pozostałe elementy. Ograniczenia pozwalają nam zawęzić nasze wybory spośród całej gamy możliwości.

  • Sprytne rozwiązania – zapisuj wszystkie inspiracje dotyczące przechowywania, ukrywania, sprytnych mebli, które pomogą zbudować bazę pomieszczenia, np. chowane łóżko, baza na antresoli, łóżko wyjeżdżające z podestu, ukryte schowki, tricki przeróbek mebli z sieciówek.

  • Atmosferę – wyszukaj elementy wnętrza, które ją zbudują. Zdecyduj, czy ma być przytulnie, miękko, naturalnie, czy wręcz przeciwnie. Małe elementy, takie jak tkaniny, kosze, kwiaty, grafiki, zbudują atmosferę pomieszczenia. Czasem cały projekt dostosowany jest do jednego elementu albo pamiątki przywiezionej z podróży. Warto wykorzystywać takie metody w projektowaniu.

  • Materiały – ich użycie definiuje przestrzeń na dłuższy czas. Podłoga jest mocno osadzonym materiałem w przestrzeni. Warto dokładnie przeanalizować swój wybór: deski drewniane (olejowane, lakierowane), panele, wykładzina, polerowany beton, itp. Wybór jest ogromny, ale styl, w którym chcemy urządzić pomieszczenie pomoże Wam w podjęciu decyzji. Określenie materiału wykończenia ścian, mebli w zabudowie i mebli ruchomych również jest ważne, by w efekcie stworzyć wizualną harmonię.

  • Kolory – będą tematem moich kolejnych wpisów. Ich wpływ na nasz organizm jest ogromny, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym, co zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Co więcej, nadmiar, jak i niedobór może być szkodliwy dla naszych małych lokatorów. Dzieci w wieku przedszkolnym preferują cieplejsze kolory, po czym w wieku szkolnym zwracają się ku chłodnym. Grunt, to znaleźć złoty środek i nie przesadzać z akcentami.

  • Tekstylia – tworzą unikalny klimat wnętrza. Ciężkie, grube zasłony nadadzą dostojność. Zwiewne, lniane wprowadzą nas w lżejszy, morski klimat. Wykładziny, dywany, koce, powinny współgrać z całością i nawiązywać do wybranej palety kolorów.


Zbierz inspiracje układając elementy obok siebie lub umiejscawiając je przy rzucie pomieszczenia. Zastanów się też, czy chcesz wykorzystać meble lub elementy, które posiadasz. Może masz dobrą bazę, ale potrzebne jest udekorowanie pomieszczenia?

Kolejnym krokiem jest analiza tych elementów: czy pasują do siebie? Które z nich są wykonalne finansowo i przestrzennie? Czy pomysły pozwalają na późniejsze dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb, np. pojawienie się rodzeństwa w pokoju? Spójrz na całość z dystansem, najlepiej świeżym okiem w ciągu kolejnego dnia.


Stworzona grafika ma przykuwać Waszą uwagę i upewnić Was, że wybory stworzą pożądany klimat dla całego wnętrza.


Źródło: PinterestPodziel się ❤️

Comentarios


bottom of page