top of page
Szukaj

Kolory roku 2021.
Kolekcjonerzy kolorów

Zbierają, wertują, podróżują, smakują, obserwują. Zwiedzają cały świat w poszukiwaniu inspiracji. Odwiedzają wystawy, wyszukując nowych artystów, projektantów i ciekawe obiekty. Obserwują style życia, nowe technologie, materiały, faktury i wszystko pozostałe, co wpływa na kolor. Cechują się wielką uważnością i analitycznym umysłem. Łowcy kolorów, prognostycy, trendsetterzy kolorów - kreują kolor rzeczywistości, która bezpośrednio nas otacza. To oni wyznaczają trendy, które wchodzą w życie z każdym nowym rokiem. To oni decydują o tym, która kolorystyka będzie przeważała we wnętrzach, czy dodatkach. Efekty swojej pracy prezentują w postaci wyselekcjonowanego koloru, który reprezentuje daną firmę.


Jak prezentują się trendy kolorystyczne w roku 2021? Sprawdź poniżej!To właśnie Dulux zaprezentował kolor roku jako pierwszy. Już 8 września 2020 r. przedstawił swój Brave ground - Moc ziemi. Ciepły, neutralny i przybliżający do natury beż. Z beżem nie zawsze było nam po drodze, ale beż nie musi oznaczać nudy. Nowe spojrzenie na ten jasnobrązowy odcień sprawia, że we wnętrzu zapanuje miła i bezpieczna atmosfera. Może stanowić bazę, tło dla innych akcentów kolorystycznych. Beż jest ponadczasowy, nie do końca modny, ale daje dużą elastyczność i może być zastosowany w każdym pomieszczeniu.


Wprawne oko wypatrzy w filmie Zuzannę Skalską, która z trendami jest za pan brat.


Miniony rok był świadkiem całkowitej przemiany naszego życia i pracy. Przeszliśmy przez najbardziej niepewne czasy, więc jest zrozumiałe, że widzimy powracające uspokajające, naturalne tony, które można wykorzystać do stworzenia spokoju i sanktuarium, którego potrzebują ludzie.

Heleen van Gen, szef Globalnego Centrum Estetyki AkzoNobel w Holandii


Dulux proponuje cztery palety kolorystyczne, które komponują się z Brave ground. Pośród nich znajdziemy: paletę ziemi (błękity, zielenie), ekspresyjną (czerwienie), zaufania (brązy, beże) oraz ponadczasową (żółcie i pomarańcze). Tak szeroki wybór daje możliwość swobodnego dopasowania kolorów do swoich potrzeb i swojego wnętrza.Benjamin Moore

Zabiera nas w podróż z wyjątkowo pięknym kolorem przewodnim. Paleta i kolor roku zostały wybrane w styczniu 2019! A zatem jeszcze przed światową pandemią. Łowczynie kolorów skrupulatnie analizowały trendy i inspiracje zebrane z targów, wystaw, podróży. W efekcie rozmów skoncentrowały się na organicznych i naturalnych kolorach. Jak się okazało później, rok 2020 przyniósł zmiany dla całego świata a paleta, którą zaprojektowano z tak dużym wyprzedzeniem stała się doskonałą odpowiedzią dla nowych czasów.


Kolorem roku wybrano Aegean Teal 2136-40. Niezwykle wyważony, stonowany harmonijny kolor. Idealnie balansuje ze sobą odcień niebieskiego z zielonym, ale w bardzo subtelny i przygaszony sposób. Nie jest za ciemny, nie za jasny, nie jest zbyt jaskrawy. Po prostu w sam raz. Jest swobodnym, miękkim i eleganckim kolorem, który świetnie wypełni wnętrze mieszkania - w tym pokoju dziecka.


Na sezon 2021 wybrałyśmy przede wszystkim gamę „wypalonych słońcem” odcieni, która odzwierciedla pragnienie poczucia stabilności. Kolory harmonijne z idealną równowagą między ciepłymi i chłodnymi odcieniami.

Pełna paleta 12 kolorów tworzy spójną kompozycję. Wszystkie mają tę samą cechę - są ocieplone słońcem, stonowane, wszechstronne. Harmonia i balans są przewodnimi słowami tego projektu, a główny kolor otrzymał współgrające otoczenie. Dyrektor ds. Marketingu kolorów Benjamina Moore'a - Andrea Magno nazywa ten odcień „pomostem między chłodniejszymi a cieplejszymi kolorami”.


Zobacz, jak przeobraża się charakter wnętrza tego salonu, w którym zmienia się wyłącznie kolorystyka głównej ściany:Wybór koloru roku 2021 Tikkurili podobnie jak w pozostałych propozycjach nawiązuje do... tak, znowu - natury. Źródłem inspiracji było niebo i morze, spektakularne zachody słońca, bogate królestwo roślin. Nic dziwnego, po tak wyboistym roku, po chwilach zadumy większość z nas naturę i świeżości powietrza docenia najbardziej.


Kolorem Roku 2021 marki Tikkurila to Y354 Cumulus bardzo spokojny, delikatny, stonowany błękit, który nawiązuje do błękitu bezchmurnego nieba. Znajdzie zastosowanie w każdym wnętrzu, nie jest zobowiązujący, a w zestawieniu z ciepłymi barwami, materiałami stworzy harmonijne zestawienie. Harmonia i spokój były zdecydowanie hasłami przewodnimi poszukiwaczy kolorów.


Nasz dobór kolorów nie tylko odzwierciedla naszą osobowość, ale także sygnalizuje nasze spojrzenie na życie. Niebieski obejmuje zbiorowe uczucie nadziei. A teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy nadziei, aby rozpocząć odbudowę na przyszłość. Niebieski to uspokajający i pewny siebie kolor dla oczekujących słońca po deszczu.

Paletę uzupełniają stanowią kolory ziemi, odcienie kamieni, skał, kory i piasku.


DUNN-EDWARDS

Poza Tikkurilą, na jasny błękit zdecydował się DUNN-EDWARDS wybierając WILD BLUE YONDER (DE5855). Wybrano kolor, który nawiązuje do morskiego otoczenia, surowego klimatu i miejsc, takich jak Wyspy Owcze.


Jasny, przewiewny i kojący bladoniebieski — zachęca nas do zwolnienia, wzięcia głębokiego oddechu i zbliżenia się do 2021 roku z nową nadzieją i pewnością siebie. Jednocześnie Wild Blue Yonder symbolizuje nasze dążenie do przejrzystości i autentyczności, gdy nadal poruszamy się w tych trudnych czasach.Proponuje kolekcję aż 21 kolorów, które podzielił na poszczególne nastroje w zależności od tego, czego najbardziej potrzebujemy w naszym wnętrzu. Szeroki wybór daje możliwość dopasowania palety do każdego wnętrza. Ponownie widać tu inspiracje naturą, harmonię i spokój. Jest wiele jasnych, delikatnych kolorów, które znajdą zastosowanie w pokojach dziecięcych. Mali lokatorzy mogą otaczać się nimi już od pierwszych dni życia.


Podział palety naprowadza nas, jaki nastrój uzyskamy, po zastosowaniu kolorów z palety:

Swobodny komfort - Neutralne, beżowe, jasne, ciepłe, otulające odcienie

Strefa spokoju - kojące niebiesko-zielone odcienie

Subtelne skupienie - jasne, pastelowe, odcienie świetnie do pokoju dziecka

Cicha przystań - ciemne, zdecydowane kolory

Optymistyczne - energetyczne, nasycone

Ucieczka na zewnątrz - paleta dedykowana elementom zewnętrznym
Paleta BEHR® Color Trends 2021

21 KOLORÓW, KTÓRE PODNOSZĄ TWOJĄ STREFĘ KOMFORTU


Paleta ma szerokie zastosowanie i jej barwy mogą pojawiać się w całym wnętrzu, włącznie z meblami, dodatkami, tekstyliami, które dodatkowo podkreślą stworzony nastrój.

PPG Paints, największy producent farb na świecie, zaprezentował kolorowe trio. Paletę opisano jako kojącą, współczującą i optymistyczną. Jak widać, zgrywa się z pozostałymi propozycjami w/w producentów. Ponownie pojawia się ciepły beż - Transcend

PPG1079-4 który nawiązuje kolorem do porannej owsianki, czy ciepłej latte. Ponownie pojawia się też pastelowy błękit Misty Aqua PPG1147-3 bardzo kojący i przyjemnie odświeżający kolor. A całość dopełnia Big Cypress PPG1062-5 ze swoim cynamonowym, smakowitym odcieniem.


Jak wygląda sam proces wybierania palety kolorów i analizy trendów? Zdradza to poniższy filmik:Wybrał ciemniejszą, bardziej zdecydowaną barwę. Inspiracje nadal są mocno zaczerpnięte z otaczającej nas natury i nawiązują do drewna, kamienia, ziemi - SW 7048 Urbane Bronze. Z pewnością nie jest to kolor tak uniwersalny jak proponowane wcześniej pastele, ale zastosowany we wnętrzu w odpowiedni sposób, nada szlachetności i elegancji.


Jako czysty, minimalistyczny wyraz natury, Urbane Bronze bez wysiłku przekazuje uczucie ciepła i powitania. Orzeźwiająca alternatywa i dopełnienie szarości, odcień pięknie łączy się z jasnym drewnem, bogatymi skórami, metalami i subtelnymi odcieniami naturalnego kamienia.


Poza kolorem roku, powstała także paleta Colormix Forecast 2021, zawierająca 40 kolorów zestawionych ze sobą w poszczególne grupy: Sanktuarium, Spotkanie, Kontinuum, Gobelin.Jak śliwka w kompot. Graham&Brown śmiało odeszli od zwiewnych, subtelnych propozycji. Zaproponowali konkretny, zdecydowany, mocny i soczysty kolor Epoch. Stanowi idealną kolorystykę dla dodatków, stolarki, ale też dla całych płaszczyzn ścian. W połączeniu z szałwiową zielenią wydobywa swoją głębię. Świetnie współgra także z turkusowymi, czy też niebieskimi odcieniami.


1 i 2 - DONNYBROOK RESIDENCE , pozostałe - Graham&Brown


Bogaty, głęboki ametyst jest kluczowym kolorem na rok 2021 (...) Jest to również kolor związany z tantiemami, ponieważ koszt pigmentów był tak drogi - kolor działa uspokajająco na umysł i nerwy, może podnosić na duchu i wyzwalać kreatywność. Idealny do salonu, domowego biura, a nawet sypialni.

Farby są tak naprawdę dodatkiem, ponieważ Gaham&Brown słynie z tapet. Wśród nich również jest wybierana ta jedna główna reprezentująca dany rok - Timepice. W kolekcji producenta wszystkie tapety zestawione są z czterema polecanymi kolorami, które albo dopasowują się do wzoru, albo je kontrastują.


Graham&Brown


Od ponad 20 lat Pantone wybiera swój Kolor Roku, który prognozuje światowe trendy. Decyzja Instytutu wpływa właściwie na każdą branżę: modę, wzornictwo przemysłowe, projekty graficzne, itp. Kolor ma jest wszędzie: od opakowania herbaty, po doniczki dostępne w sklepach budowlanych, dlatego wybór tego jedynego jest długim i poważnym procesem.


Na wybór koloru roku wpłynęła bezpośrednio pandemia. W porównaniu z procesem decyzyjnym Benjamin Moore, naukowcy z Instytutu Pantone wybierali tegoroczny kolor, gdy sytuacja światowa diametralnie się zmieniła, co uniemożliwiło im bezpośrednie i namacalne odbywanie tej podróży. Jak większość z nas, przenieśli się do świata wirtualnego, gdzie skrupulatnie zbierali raporty trendów od pracowników z całego świata.


Wybrano dwa kolory roku PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647. Zestawienie neutralnej, stonowanej szarości przywodzi na myśl stabilne betonowe fundamenty, kamyków na plaży, skał. W parze z nim idzie świetlisty, energetyczny żółty, który jednoznacznie kojarzy się ze słońcem. Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute, mówi: „kombinacja kolorów pcha nas do przodu”.
Ośmielające ducha połączenie PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 podkreśla naszą wrodzoną potrzebę bycia widzianym, widocznym, rozpoznawalnym, słyszalnym. Połączenie koloru, którego związek z wglądem, innowacją i intuicją oraz szacunkiem dla mądrości, doświadczenia i inteligencji inspiruje do regeneracji, popychając nas do nowych sposobów myślenia i koncepcji.

Pantone


Mnogość możliwości, ale który wybrać?

Wydarzenia z 2020 roku nie mogły przejść bez echa i wszystkie firmy nawiązują do nich, pomimo tego, że trendy opracowuje się z dużym wyprzedzeniem. Badacze i obserwatorzy skrupulatnie opracowują kolorystykę na dany rok. Ale nie oznacza to, że wybrany przez nich kolor jest modny tylko przez 12 miesięcy. Trendy są zdecydowanie długodystansowym procesem, który rozwija się w czasie i zazwyczaj trwają od czterech do siedmiu lat. Jak bardzo dany kolor się zestarzał warto sprawdzić, analizując poprzednie propozycje i palety firm.


Kolor to nie tylko powierzchnia ścian, ale też wszystkiego, co znajduje się we wnętrzu. Chcąc zastosować proponowaną paletę kolorystyczna, warto rozłożyć ją na pozostałe elementy: meble, poduszki, dekoracje, ilustracje, czy też tekstylia.


Jak Twierdzi Zuzanna Skalska - Trendy to nie punkt, ale możliwości - wykorzystujmy je zatem jak najlepiej.bottom of page