top of page
Szukaj

INTIBAG.



Sensoryka dla małego i dużego smyka.


Z przypadku, czy z przeznaczenia? Marka Intibag, której twórcami jest Iza Chlewińska oraz Tomek Bergmann, z pewnością powstała z miłości do ciała. We wpisie przybliżę ideę marki i niezwykle sensoryczne podejście do obiektów, które powstały.

Słowo ciało wielokrotnie przewija się w wypowiedziach twórców i jest nieodzownym łącznikiem z obiektami, które stworzyli. Dawno nie widziałam tak pięknych, precyzyjnie zaprojektowanych i wykonanych produktów, których sposób wykorzystywania ma niegraniczone możliwości. A wszystko zaczęło się od...



instalacji performatywnej, którą stworzyli w 2017 roku dla małych dzieci (0,5 - 2 lata) w warszawskim Nowym Teatrze. Bezpieczne otoczenie, delikatne światło o zmiennej barwie, organiczne formy zabierają uczestników w podróż do łona matki. Odkrywanie świata poprzez wszystkie zmysły jest naturalną potrzebą dziecka, a zwłaszcza tego w okolicach wieku niemowlęcego.



Elementami scenerii są worki, kokony, miejsca do schowania, odkrywania. Od nich zaczęła się praca nad obiektami Intibag. Po opracowaniu form i technologii pojawiły się także na scenie przy okazji instalacji "Ciało", która powstała w ramach wystawy "Co dwie sztuki to nie jedna" w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie. Ciało - wielka przestrzeń wypełniona po brzegi obiektami sensorycznymi, zachęcała do wspólnego doświadczenia cielesności poprzez zabawę, odpoczynek, obserwację. Wystawa trwała zaledwie 4 tygodnie, a jej popularność przerwała pandemia. Doskonałą relację z wizyty opracowała Aleksandra Charęzińska w swoim wpisie.



C jak Ciało


Ciało czuje i ciało potrzebuje. Dotyku, ucisku, głaskania, przytulania. Te potrzeby sygnalizujemy już od pierwszych chwil życia. Moc pierwszego, bezpośredniego kontaktu skóra do skóry, matki lub ojca z dzieckiem, pomaga m.in. zredukować stres, ułatwić noworodkowi termoregulację ciała i adaptację w zewnętrznym, jeszcze obcym świecie.

Ale ciała nie czują tak samo. Niektóre potrzebują silniejszego, mocniejszego docisku. Neurologiczne zaburzenia czucia głębokiego powodują trudności w koordynacji ruchowej, utrzymaniu równowagi, braku płynności ruchów oraz nadmiernym napięciem mięśniowym. W przypadku potwierdzonych medycznie trudności, terapia integracji sensorycznej z obiektami obciążającymi, pozwala na lepsze poczucie własnego ciała i odnalezienie równowagi.



Przytulanie, opatulanie, wygniatanie, rolowanie, masowanie, wyciszanie, czucie. To początkowa lista doznań i zastosowań obiektów Intibag. Ilość wrasta wraz z pomysłowością małego użytkownika. Celem obiektów jest bycie z ciałem, wprowadzanie go w zrelaksowany, bezpieczny stan wyciszenia. Obiekty sensoryczne Intibag są jedynymi obiektami dociskowymi na rynku, których zastosowanie jest ściśle związane z ruchem. Powstały w odpowiedzi na potrzeby naszego ciała, dopasowując się do niego. Powstałe obiekty mają różne kształty, ale wszystkie są obłe, bezpieczne, bezszwowe i pozbawione zamków, guzików, które mogłyby utrudniać korzystanie z nich. W zależności od wagi i rozmiaru, przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz dla dorosłych. Dobór kolorystyczny obiektów może wpływać wyciszająco (błękit, beż, szarość) lub dodawać energii (kurkuma, czerwień).


To nie jest zwyczajna pufa. Human Bag ma w sobie coś z człowieka. Organiczne, obłe kształty zachęcają do przytulania, leżenia, odpoczywania na worku. W zależności od wielkości pufa może ważyć 7 lub 18 kg. Doskonale sprawdzi się do dociskania, masowania ciała, siłowania, przepychania obiektu, co wspiera stymulację czucia głębokiego. Poza piękną formą i splotem tkaniny warto zwrócić na syntetyczne wypełnienie pufy, które kumuluje ciepło ciała użytkownika, co w efekcie tworzy wrażenie podgrzewania.



Zdjęcia: www.intibag.eu


  • HOLLOW BAG

Hej! chodź się schować. W elastycznej, miłej w dotyku, oddychającej dziupli, która kryje w sobie wiele zastosowań. Można do niej wejść, odcinając się od otoczenia, odnajdując chwilę dla siebie. Można wyjąć z niej obciążającą pufę Rolling bag, która masując szeleści i przelewa się po ciele z przyjemnym dociskiem. W środku pufy znajduje się hipoalergiczne wypełnienie z łuski gryczanej, która równomiernie wypełnia obiekt, dodając mu sprężystości. Można także zamienić dziuplę w hamak, który rozciąga się pod ciężarem ciała, dopasowując do małego człowieka. Możliwości jest wiele... :)



Zdjęcia: www.intibag.eu

Długi, sprężysty tunel staje się drugą skórą użytkownika. Pomaga w relaksacji, medytacji, powrocie do równowagi emocjonalnej. Wchodząc do niego przypomina się gąsienice, która owinęła się w swój kokon. Workiem można swobodnie bujać, ciągnąć go i bawić się, korzystając z dziecięcej kreatywności.



Zdjęcia: www.intibag.eu


Nie są to wszystkie produkty. Po więcej odsyłam Cię bezpośrednio na ich stronę. Intibag tworzone są z miłością i dbałością o każdy detal, co zostało docenione podczas plebiscytu XIV Edycja Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców 2021. Produkty Intibag odpowiadają naturalnym potrzebom człowieka, przy okazji budując korzyści:


emocjonalne: – wyciszając nadmiernie pobudzony układ nerwowy, – wzmacniając poczucie dobrostanu i bezpieczeństwa, zmniejszając lęk, – dając możliwość przeniesienia trudnych emocji na obiekt.


fizjoterapeutyczne: – wzmacniając i aktywizując mięśnie posturalne, – kształtując koordynację wzrokowo-ruchową, – rozwijając świadomość swojego ciała.


neurologiczne : – stymulując zmysł równowagi (układ przedsionkowy), – stymulując czucie głębokie (układ proprioceptywny), – dostarczając bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.


Dodatkową korzyścią jest zabawa z obiektami, która dostarcza mnóstwo wrażeń i możliwości.


A na koniec...

Coś miłego! :) W ramach współpracy z Intibag dołączam moim czytelnikom kupon rabatowy 5%, który umożliwia zakup wszystkich obiektów na stronie www.intibag.eu


Kod rabatowy to: neuroom

bottom of page