top of page
Szukaj

Biurko dla ucznia.Koniec wakacji, początek edukacji. Tak dla niektórych zaczyna się wrzesień, a wraz z nim etap siedzenia zarówno w ławce, jak i przy domowym biurku. Zdecydowanie jest to czynność, która nie służy naszemu kręgosłupowi - podczas siedzenia na kręgosłup działają znacznie większe siły w porównaniu do stania, czy leżenia. Dlatego istotne jest nie tylko to jak siedzimy, ale także na czym, przy czym oraz jak długo. Jako zwolenniczka neuroedukacji, marzę o tym, by nauka odbywała się przede wszystkim przez doświadczanie i poznawanie jej wszystkimi zmysłami, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i my dorośli, uczymy się efektywniej, skuteczniej i z większym zaangażowaniem. Dla zainteresowanych tematem szkolnictwa polecam książki, wpisy profesora Marka Kaczmarzyka "Szkoła Memów" oraz Mikołaja Marcela "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".10 godzin dziennie


Przeciętnie tyle czasu spędza szkolna młodzież wliczając w to swój czas wolny wg AGR. Długotrwałe efekty siedzenia i braku ruchu są niebezpieczne zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Złe nawyki szybko utrwalają się w młodym ciele, co ciężej zmienić w dorosłości.


Wady postawy dzieci w wieku rozwojowym – występujące w ok. 50–60% populacji i najczęściej spowodowane złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała – mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu.*


AGR, czyli niemiecka pieczęć zdrowych pleców


Niemieckie stowarzyszenie Aktion Gesunder Rücken od 1995 roku współpracuje ze środowiskiem medycznym, aby szerzyć wiedzę na temat profilaktyki i terapii bólu pleców. AGR testuje i rekomenduje stosowanie produktów codziennego użytku przyjaznych kręgosłupowi, które spełniają wyśrubowane normy i zasady sprzyjające naszym plecom.

Według rekomendacji, biurko i krzesło powinny stanowić zgrany duet. Meble muszą dopasowywać się do aktualnych potrzeb użytkownika, nie na odwrót. Elastyczna regulacja wspiera prawidłową pozycję ciała, ale pozwala też na jej częstą zmianę. Poza dopasowaniem mebli niezbędne są częste przerwy od pozycji siedzącej i regularna aktywność fizyczna.Modele polecanych niżej biurek i krzeseł są dużą inwestycją. Są drogie, ale też zapewniają długą żywotność mebla. Posłużą zarówno przedszkolakowi, jak i studentowi. Jednak siedząc, możemy wykonywać prace manualne, wymagające precyzji i uwagi. Dlatego warto mieć w domu miejsce, które sprzyja pracy z zachowaniem poprawnej postawy ciała.Jakie biurko wybrać?


Każdy z nas ma zarówno inną fizyczność, jak odmienne preferencje odnośnie wyglądu, ceny, formy biurka. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

 • powierzchnia blatu przynajmniej 90x60 cm (najlepiej 120x70 cm),

 • regulacja wysokości blatu,

 • regulacja kąta nachylenia blatu, co najmniej do 16 stopni,

 • możliwość pracy w pozycji stojącej,

 • możliwość wyboru kolorystyki elementów biurka lub blatu,

 • powierzchnia odporna na zabrudzenia, zarysowania,

 • wbudowana szuflada do przechowywania akcesoriów piśmienniczych,

 • łatwość regulacji.


Blat ustawiony pod kątem


Biurka z pochyłym blatem nie są niczym nowym i rewolucyjnym, jakby mogło się wydawać. Pochyłe pulpity służyły już w średniowieczu mnichom do przepisywania ksiąg w skryptoriach, a także stanowiły wyposażenie kościołów. Współcześnie nadal (ale nieco rzadziej) używane są deski kreślarskie, wykorzystywane przez projektantów, inżynierów, grafików przy pracy nad wielkoformatowymi rysunkami.


Źródło: 1, 2, 3

źródło: NAC fot 1, fot 2, fot 3


Regulacja kąta blatu powoduje, że podczas pracy zachowana jest prawidłowa pozycja ciała. Odpowiednie nachylenie blatu sprawia, że praca przy nim przebiega w pozycji prawie pionowej, dzięki czemu nie nadwyrężamy karku, nie spinamy niepotrzebnie mięśni górnej partii ciała, nie męczymy ręki podczas pisania. Czynnością, podczas której szczególnie widać słuszność uchylnego blatu jest czytanie. Trzymając książkę na płaskim blacie przechylamy ją w kierunku oczu, aby kąt czytania był korzystniejszy. Dzięki temu unikamy nachylania się nad nią, co ma miejsce, gdy leży płasko na biurku. Jeśli biurko nie ma możliwości regulacji, możemy zastosować podkładkę, która ustawi książkę pod wygodniejszym kątem.


W zależności od wykonywanej czynności zalecane są różne kąty nachylenia blatu. Wartości są orientacyjne i należy je dopasowywać do indywidualnych potrzeb.


0-5° - malowanie, rysowanie

8-12° - pisanie

15-20° - czytanieWysokość mebli


O tym, jaką wysokość powinny mieć meble względem dziecka pisałam w poprzednim wpisie tutaj. Grafiki powstały na podstawie normy przygotowanej dla placówek i szkół - PN-EN 1729-1:2007.


Praca na stojąco


Elastyczność jest kluczowa w środowisku pracy. Nie jesteśmy stworzeni do pracy wyłącznie siedzącej, ani wyłącznie stojącej. Potrzebujemy elastycznej przestrzeni, która daje możliwość wyboru i dopasowywania się do aktualnej potrzeby.


Meble, z szerokim zakresem regulacji w szybki sposób odpowiadają na nasze potrzeby. Potrzebujesz podreptać przy biurku? Nie ma problemu - ustaw swój blat wyżej, podłóż miękką podkładkę pod stopy i rozprostuj nogi. Chcesz siedzieć aktywnie? Wykorzystaj do tego dużą piłkę lub krzesło, które lekko się buja.


Miękka i sprężysta mata od Aeris amortyzuje skutki stania na twardej powierzchni. W Polsce można znaleźć maty pod hasłem: mata przeciwzmęczeniowa.Właściwa pozycja podczas pracy siedzącej przy biurku*:

 • tułów wyprostowany i oddalony od stołu 3–5 cm,

 • nogi dotykające całymi stopami podłoża lub podnóżka,

 • głowa nieznacznie pochylona nad stołem, odległość oczu od powierzchni pracy ok. 30 cm,

 • łokcie nieco wystające poza brzeg stołu lub biurka,

 • zeszyt umieszczony na wprost środka piersi piszącego, tak aby prawy róg zeszytu leżał wyżej niż lewy (dzieci leworęczne układają wyżej lewy róg zeszytu),

 • w czasie czytania siedzenie w pozycji wyprostowanej i niegarbienie się.

O prawidłową postawę ciała należy dbać nie tylko w domu, ale przede wszystkim w placówce edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko. Dyrektor szkoły musi zapewnić dziecku meble zapewniające ergonomiczną pracę. dostosowując je do wzrostu ucznia/uczennicy. W ciągu roku szkolnego uczniowie powinni mieć dwukrotnie mierzoną wysokość podkolanową, (odległość mierzona w pozycji siedzącej od podłogi do zgięcia podkolanowego), aby w sposób prawidłowy dostosować meble do fizyczności ucznia. Meble klasowe oznakowane są wg kategorii wzrostowych w sposób kolorystyczny, odpowiadający numerowi rozmiaru mebli od 0 do 7, wg w/w normy PN.


Ruch jest koniecznością!


Bezwzględny i konieczny jest ruch. W ciągu godziny dobrze jest 2-4 razy zmienić pozycję ciała. U dzieci zalecane są przerwy co 30-40 minut pracy, którą należy spędzić aktywnie. Poniżej znajdziecie propozycje ćwiczeń wykonywanych przy biurku i na krześle:

Więcej grafik po kliknięciu strzałki w prawo.

Źródło: MollModele ergonomicznych biurek


Moll to niemiecka firma zajmująca się produkcją ergonomicznych systemów biurkowych dla dzieci i młodzieży, które można dostosować do wzrostu i wieku dziecka. W przypadku tego typu biurek równie istotne jest dobranie krzesła, które również umożliwia szeroki zakres regulacji. Meble posiadają certyfikat zdrowych pleców AGR.


 • Cena: 1895 zł

 • Blat: 117x68 cm

 • Regulacja wysokości : od 53 do 82 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 18°

Joker jest najprostszym modelem biurka Moll. Ma sporą powierzchnię blatu, który posiada regulację nachylenia, aby zapewnić wysoki komfort w zależności od wykonywanej przy nim czynności. Regulacja kąta blatu sprawia, że ​​dziecko nie musi zbytnio pochylać się nad stołem podczas czytania, pisania lub nauki. Biurko można rozbudować o dodatkową powierzchnię blatu, a także szeroką szufladę na akcesoria piśmiennicze. Poza tym posiada haczyk, podkładkę antypoślizgową oraz stojak na książki. Możliwa jest personalizacja biurka przez wybór koloru detali.

Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.


 • Cena: od 3995 zł (w zależności od wykończenia)

 • Blat: 120x72 cm

 • Regulacja wysokości : od 53 do 82 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 20°

Mistrzowskie biurko Champion jest najdroższym i najbardziej rozbudowanym modelem, które zostało docenione przez Red Dot Awards. Champion występuje w różnych wariantach podziału blatu: z pełnym blatem, blatem podzielonym lewostronnie lub prawostronnie. Moll Champion można regulować w zakresie od 53 do 82 cm wysokości stołu, co jest idealne dla osób o wzroście od 110 do 200 cm.


Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.


 • Cena: 5930

 • Blat: 90x72 cm

 • Regulacja wysokości : od 69 do 114/124 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 20°

Modelem pokrewnym jest Champion Compact Express, czyli mniejsze gabarytowo biurko, które ma większy zakres regulacji wysokości blatu w zakresie 69-114 cm (a nawet 124 cm z adapterem wysokości), co umożliwia stojącą pracę.


Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.Meble ergonomiczne, bez rekomendacji AGR:


 • Cena: 2991 zł (cena promocyjna)

 • Blat: 120x70 cm

 • Regulacja wysokości : od 53 do 83 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 35°

Woody jest zdecydowanie najładniej zaprojektowanym ergonomicznym biurkiem. Obła forma boków, ukrywa mechanizmy biurka służące do regulacji. Przednia część blatu jest pochyła. Biurko można spersonalizować, wybierając kolor nóg oraz tworząc połączenie z ramą.


Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.

Źródło: Flexa Polska


 • Cena: od 2693,65 zł (w zależności od wariantu)

 • Blat: 120x70 cm

 • Regulacja wysokości : od 58 do 83 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu

Regulowane biurko ma trzy warianty podziału blatu do wyboru. Uchylna część może znajdować się centralnie, po lewej lub prawej stronie. Wybór zależy od sposobu użytkowania mebla oraz lateralizacji dziecka.

Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.

Źródło: Flexa Polska


 • Cena: 1996

 • Blat: 120x70 cm

 • Regulacja wysokości : od 58 do 83 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu

Biurko z dzielonym blatem, którego stała część tworzy nieruchomy pas przy krawędzi. Powierzchnia uchylna jest pracuje na całej szerokości biurka. W blat wbudowana jest linijka, która uniemożliwia zsuwanie się zeszytów z biurka. Ukryta szuflada pomieści podręczne akcesoria piśmiennicze. • Cena: 942,65 zł (cena promocyjna)

 • Blat: 122x65 cm

 • Regulacja wysokości : od 55 do 75 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu

Proste, sosnowe biurko dostępne w trzech kolorach: bielonym, terra i bezbarwnym. Blat jest uchylny na całej powierzchni. Kółka umożliwiają przestawianie biurka, posiadają blokadę.

Więcej zdjęć po kliknięciu strzałki w prawo.

Źródło: Flexa Polska


 • Cena: 1 983 zł (cena promocyjna)

 • Blat: 130x70 cm

 • Regulacja wysokości : od 53 do 79 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 19°

Producent daje możliwość wyboru kolorystyki blatu: kredowa biel, dąb morski, imitacja dębu Nebraska oraz łupkowa szarość. Stały blat można zamontować po lewej lub po prawej stronie odchylanego blatu głównego.

Podział blatu dla prawo lub leworęcznego dziecka:

Zdjęcia: PAIDI


 • Cena: 1 757 zł (cena promocyjna mniejszego modelu)

 • Blat: 105 lub 120x70 cm

 • Regulacja wysokości : od 53 do 79 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 19°

Diego występuje w dwóch rozmiarach blatu o szerokości 105 lub 120 cm. W każdym można wybrać blat spośród czterech. Wysokość blatu reguluje się korbą.

Zdjęcia: PAIDI


 • Cena: 1 799 zł (cena promocyjna)

 • Blat: 112 x 60 cm

 • Regulacja wysokości : od 55 do 89 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu do 40°

Biurko z elektryczną regulacją wysokości i szerokim zakresem pochyłu blatu. Możliwy jest wybór kolorystyczny blatu i wstawek biurka.

Zdjęcia: Ergodesk


 • Cena: 529 zł

 • Blat: 100 x 55 cm

 • Regulacja wysokości : od 63 do 96 cm

 • Regulacja kąta nachylenia blatu


Bardzo proste i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala korzystać z regulacji wysokości oraz uchylnego blatu. Biurko wykonane w całości z drewna sosnowego lub w połączeniu z płytą MDF. Posiada skokową regulację wysokości.

Zdjęcia: HalmarTo tylko część oferty ergonomicznych biurek, które znajdują się na rynku. U każdego z w/w producentów znajdują się kolejne modele mebli warte uwagi.


Możliwości jest zdecydowanie więcej i warto się z nimi zapoznać.


Dbajcie o kręgosłupy!źródła:

* ,,Wady postawy u dzieci i młodzieży. Przyczyny powstawania i zapobieganie w domu i szkole" 2014, Wisława Ostręga, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

2- AGR- https://agr-ev.de/de/ratgeber-produkte/produkte/2849-aktivsitzmoebel

Comments


bottom of page