top of page
Szukaj

Zabawki.Zabawki, tak jak zabawa, są z nami od zawsze, ale początkowo miały nieco odmienny charakter niż obecnie. Często były przedmiotami nieużywanymi już przez dorosłych, ponieważ straciły na swojej wartości czy użyteczności. Przekazywane dzieciom służyły dalej w zupełnie innej roli i symbolice.


Ewa Maciejewska-Mroczek w swojej „Mrówczej zabawie” 🐜 podkreśla, że:

„zabawka, choć jest rzeczą powszednią, niemal wszechobecną, bardziej niż większość przedmiotów wymyka się teoriom i klasyfikacjom. Dzieje się tak, ponieważ jej funkcjonowanie w kulturze daleko wykracza poza role, jakie odgrywać mogą przedmioty codziennego użytku”.

Dlatego też zabawką mogą okazać się przedmioty, które nie zostały wyprodukowane do zabawy, np. guziki, które w zabawie stają się… monetami.


Współcześnie zabawki są bardzo różnorodne, a ich ilość jest trudna do zliczenia. Przekonujemy się o tym zwłaszcza przed świętami czy urodzinami dziecka, kiedy to wertujemy całe zasoby Internetu albo sklepu stacjonarnego w poszukiwaniu idealnego prezentu. Zatem współczesna zabawka jest na wyciągnięcie ręki. Jest też łatwiejszą i bardziej intuicyjną formą obdarowywania malucha niż przekazanie lub dostosowanie przedmiotu domowego do potrzeb dziecka. Zabawki produkowane są masowo i są łatwe do kupienia. Ich rynek rozwija się w szalonym tempie, wciąż produkowane są nowości, które zachęcają do częstszej wymiany zabawek.


Reklamy budują w nas poczucie, że specjalne, edukacyjne zabawki są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszych dzieci i do tego, by się nie nudziły. Sprawiają, że czujemy się w obowiązku dostosować do warunków społecznych, bo przecież nasze dziecko nie może odstawać od dziecka sąsiada, które ma wypasioną wyścigówkę. Istnieje też przeświadczenie, że do zabawy konieczne są specjalne produkty, a rodzic musi stale zwiększać ich liczbę, by przyciągnąć uwagę swojego malucha. Tak naprawdę każdy nowy przedmiot jest dla dziecka edukacyjny, bo dzięki każdemu można zbadać i rozwinąć lub utrwalić swoje umiejętności.


W kolejnym wpisie rozwikłam zagadkę, skąd w większości biorą się w naszych domach 😀Pamiętacie swoją ulubioną zabawkę lub zabawę z dzieciństwa?Podziel się ❤️

Comments


bottom of page