top of page
Szukaj

Układ funkcjonalny.Jeśli wiecie już, jakie strefy należy wydzielić w pomieszczeniu i ile miejsca powinny zajmować poszczególne z nich, kolejnym krokiem w projektowaniu jest stworzenie układu funkcjonalnego. Przykładowe funkcje widzieliście już w poprzednich wpisach o strefie.


Układ przedstawi nam ustawienie mebli w różnych konfiguracjach.


Co na niego wpływa? Przede wszystkim potrzeby użytkownika, w naszym przypadku dziecka 👶👧 i po części rodzica. 👩👨‍🦰 Zatem, strefa określa nam przestrzeń, w której powinno znaleźć się łóżko, ale jak ono będzie dokładnie ustawione, decydujemy właśnie na tym etapie. Po kolei obmyślamy układ dla dalszych elementów według obecnych potrzeb dziecka. Pamiętajmy, że strefa zabawy, pracy, czy nauki powinna być usytuowana możliwie blisko światła dziennego. Łóżko, czy kącik do relaksu mogą znajdować się w ciemniejszym miejscu.


Czy zawsze jest to możliwe? Nie zawsze. Wtedy dokonujemy kompromisu pomiędzy tym, co jest dla nas ważniejsze.

Funkcjonalność wpływa na sposób użytkowania i na to, jak czujemy się we wnętrzu. Ładne tapety i ciekawe dekoracje nie zapewnią nam tego. Funkcjonalność jest naszą bazą do dalszych działań. 🙂Jeśli zostanie poprawnie ustalona, dalsza część projektowania i dekorowania będzie przyjemnością.

Podsumowując, nie zaczynamy zmian w pokoju od malowania ścian 🙃bo sytuacja może się diametralnie zmienić przy właściwym układzie mebli. Kolorystyka może pomóc nam go podkreślić, gdy poznamy ostateczną wersję.

Kto z Was lubi przemeblowania? 😃

Podziel się ❤️

Comentários


bottom of page